Kas oled kuulnud selliseid termineid keevitusmaailmas nagu WPS ja WPQR? Kui oled, siis on hästi, aga kui ei ole siis katsun seletada võimalikult lihtsalt ja arusaadavalt. Tegemist on dokumentidega, mida kasutatakse kvaliteetsete keeviste teostamiseks. Üldjuhul määratakse nende dokumentide nõuded erinevates harmoneeritud valkonna standardites (Näiteks ehituskonstruktsioonide tootmise puhul on standardiks EN 1090-2).
WPS
WPS tuleneb inglisekeelsest lausest Welding Procedure Specification. Sellel dokumendil spetsifitseerib ettevõtte keevituskoordinaator kõik vajalikud keevitusparameetrid ja instruktsioonid, mida järgides on võimalik kvaliteetseid keeviseid keevitada. Keevitusparameetriteks, mida spetifitseeritakse on näiteks: keevitusvool (A), keevituskaare pinge (V), traadi etteandekiirus (m/min), liikumiskiirus (mm/min), keevitustraadi diameeter, läbimite skeem, võngutamise skeem, jne. Parameetreid on palju. Minule meeldib WPS-i kutsuda meeldivama nimega, milleks on keevitusretsept. Natuke meenutab sõna küll kokanduse valdkonda, aga põhimõte on sarnane nagu kokal. Selleks, et restoranis pakutav supp igapäev sama maitsev oleks, tuleb kasutada sama tehnoloogiat ja samas koguses koostisaineid. Nii on ka keevistega! Selleks, et keevitaja teeks sama kvaliteediga keeviseid, on vaja kasutada keevitusretsepti ehk niinimetatud WPSi. Paljud keevitajad tahavad argumenteerida, et nendel on oma keevituse käekiri ja nende keevised on ka väga kvaliteetsed. See võib vastata isegi tõele, aga kui küsida, et palun tõesta ära, et keevise mehhaanilised omadused vastavad normidele, siis pahatihti jäädakse tõestamisega hätta.
WPQR
Siin tuleb mängu teine dokument, milleks on WPQR. WPQR tuleb inglisekeelsest lausest Welding Precedure Qualification Record. Lihtsustatult on tehtud keevituskatse ning katsekeha saadetakse laborisse uuringutele. Tavalisteks testideks võivad olla näiteks tõmbetest, kõvadusetest, murdetest, makroskoopiline uuring, mikroskoopiline uuring,ultraheli uuring, röntgenuuring, jne. Testid ja katsekehad on spetsifitseeritud WPQRi atesteerimisstandardis (Näiteks EN ISO 15614-1). Teostatud keevituskatse tehakse esialgu vastavalt varasematele kogemustele ning see kogemus on dokumenteeritud pWPS dokumendile. Täht p tuleneb inglisekeelsest sõnast preliminary. Kui katsetulemused on normidele vastavad, siis väljastab atesteerimisasutus (TÜV, Inspecta, jne) WPQRi. WPQRil spetsifitseeritakse erinevatele parameetritele vahemikud, mille piires tohib teha uusi WPS-e. Ehks siis alati peab keevitusjuhend WPS baseeruma mingisugusel WPQR-il. WPS-ile märgitakse ära ka WPQR-i viide. Niimodi on võimalik tõendada, et keevise mehhaanilised omadused on normidele vastavad. Tuleb jälgida keevitamisel vaid WPS-i. WPS-i jälgimisest räägin keevitajate atesteerimise postituses.