Keevitajate atesteerimise ABC

 

Kõik teavad, et kui soovid autoga sõita, siis on vaja endale saada autojuhiload. Tuleb käia autokoolis ja läbida autosõidu eksamid. Paraku on aga nii, et saadud load kehtivad teatud lisatingimustel- näiteks võib sõita ainult automaatkäigukastiga autoga, ei tohi veoautoga sõita või ei saa vedada suurt haagist, jne. Miks ma räägin autojuhi lubade tegemisest kui teemaks on keevitajate atesteerimine? Lihtsalt sellepärast, et keevitajate atesteerimisel on samasugune analoogia ehk siis ühe atesteeringu tegemine ei taga seda, et oleks võimalik keevitada kõikide protsessidega, kõiki materjale,  kõikides asendites. Tundub iseenesest ju väga loogiline.

Enim esinevad probleemid keevitajate sertifitseerimisel ja dokumentide kontrollimisel!

Kahjuks tuleb aga ette olukordi, kus näiteks toote tellijad küsivad tootjalt keevitaja sertifikaate, teades, et need peavad olema, aga jättes tähelepanuta sisulise poole. Võiks kontrollida, kas vastavad sertifikaadid annavad üleüldse õiguse ja pädevuse tellitud keevitustöid teostada. Või siis kasvõi mõni näide facebooki metallitöö gruppidest. Kus keegi soovib tellida keevitustööd ning annab ainukese infona, et keevitaja peab omama lihtsalt sertifikaati. See näitab ehedalt seda, et sektoris toimetavatel inimestel on mingi teadmine olemas, et sertifikaat/atesteering peab keevitajal olema, aga milline täpselt, ei tea. Kahjuks selliseid olukordi kohtab liiga tihti, kus näiteks:

  1. teostati roostevaba materjali keevitamist, aga keevitaja oli sertifitseeritud süsinikterasele, mis ei anna õigust vastavat materjali keevitada.
  2. teostati 141 protsessiga roostevaba keevitamist, aga keevitaja omas 135 protsessi atesteeringut. 135 protsessi atesteering ei anna õigust 141 protsessiga keevitada.
  3. teostati põkkõmbluse keevitamist, aga keevitaja omas ainult nurkõmbluse atesteeringut. Nurkõmbluse atesteering ei anna õigust põkkõmblusi teostada.
  4. teostati PF asendis(alt-ülesse) nurkõmbluse keevitamist, aga keevitaja oli sertifitseeritud PB asendis. PB asendi nurkõmbluse atesteering ei anna õigust keevitada PF asendid
  5. teostati toru põkkõmblust, aga keevitaja omas lehe põkkõmbluse sertifikaati. Lehe põkkõmblus ei anna õigust keevitada toru põkkõmbluseid.
  6. teostati tala nurkõmbluseid keevitustraktoriga, aga keevitaja omas sertifikaati vastavalt EN ISO 9606-1. Tegemist oli antud juhul keevitusoperaatoriga ning keevitusoperaatoreid atesteeritakse vastavalt EN ISO 14732 standardile.

Seda nimekirja võib jätkata.

Kust tulevad keevitajate sertifitseerimise nõuded?

Postituse eesmärgiks on tõsta nii keevitustöö tellijate kui ka keevitustöö tegijate teadlikkust antud teemal.

Keevitajate atesteerimisvajadus tuleneb vastava valdkonna reguleerivatest dokumentidest, milleks üldjuhul on valdkonda reguleerivad harmoneeritud standardid.

Harmoneeritud standardite abil saab tõendada, et teie tooted ja teenused vastavad asjakohastes ELi õigusaktides kehtestatud tehnilistele nõuetele. Näite võtaksin ehituslike teraskonstruktsioonide valdkonnast, mida reguleerib harmoneeritud standard EN 1090-2(tehnilised nõuded). Standardi punkt 7.4.2.1 ütleb selgelt, et keevitaja tuleb atesteerida standardi EN ISO 9601-1 kohaselt ja keevitusoperaatorid standardi EN ISO 14732 kohaselt. Lause on selge ja üheselt mõistetav ning ei tohiks tekitada tõlgendamiseks erinevaid versioone. Need kaks nimetatud standardit ongi rahvusvaheliselt enim kasutatavad keevitajate ja keevitusoperaatorite atesteerimise standardid.

Keevitajate atesteerimist korraldab ettevõttes tavaliselt keevituskoordinaatori kvalifikatsiooni(IWE, IWT, IWS, vms) omav personal. Täpsemalt räägin keevituskoordinaatoritest järgmises postituses.  Tema üheks ülesandeks on korraldada ettevõtte keevitajate atesteerimine nii, et atesteerimispiirid kataksid ära kõik tootegrupid, mida toodetakse ning mida planeeritakse toota. Üldiselt sõltub atesteerimise lähteülesande tegemine väga palju ettevõtte profiilist- kas tegu on seeriatoodangut valmistava ettevõttega, kus toodete variatsioon läbi aastate on muutumatu või muutub marginaalselt ning projektipõhine tootmine, mille puhul toodete variatsioon on pidevas muutuses.

 

Kuidas toimub keevitajate atesteerimine vastavalt EN ISO 9606-1?

Lihtsustatult nii:

  1. Mis protsessiga tooteid keevitad? 135(MAG), 141(TIG), 111(MMA), jne. Kui tootmises kasutad näiteks aktiivses kaitsegaasis poolautomaatset keevitamist, siis protsessi number on 135. Igal keevitusprotsessil on oma number. Täpsemalt leiad infot standardist EN ISO 4063.
  2. Vali välja standardist vajalik liitetüüp, kas põkkliide (BW), nurkliide(FW) või mõni muu kombineeritud eriliide.
  3. Vali välja toote tüüp standartsete katsekehade jaoks. Kas leht(Plate) või toru(Tube).
  4. Valmista ette detailid keevituskatseks. Mõõdud leiad standardist. Materjalid peavad omama sertifikaate vastavalt standardile EN 10204.
  5. Valmista ette pWPS või vali olemasolev WPS, mille alusel keevitaja valib keevitusmaterjalid, keevitusparameetrid, asendid ja muud olulised tehnikad keevise teostamiseks.
  6. Soovitan teha keevitajatel ennem reaalset atesteerimist proovikeevitused vastavalt WPSile, et veenduda keevitajate võimes testi läbida. Kui keevitaja ei ole võimeline testi läbima, siis kaaluda võimalusel lihtsamat testi või kaaluda uut keevitajat.
  7. Kontakteeru atesteerimisõigust omava asutusega(Kiwa, TÜV Nord, jne), et leppida kokku sobiv aeg keevitajate katse tegemiseks ning täita vajalikud taotlusdokumendid. Eestis registreeritud asutuse akrediteeringut saad kontrollida akrediteerimiskeskuse kodulehel www.eak.ee.
  8. Atesteerimisasutus viib vastavalt oma protseduuridele läbi keevitaja testimise.
  9. Atesteerimisasutus korraldab vajalikud katsekehade purustavad(DT) ja mittepurustavad(NDT) testimised akrediteeritud katselaborites. Katsed on spetsifitseeritud atesteerimisstandardis.
  10. Kui testimise tulemused on positiivsed, siis atesteerimisasutus väljastab keevitajale sertifikaadi, millele on kantud standardist tulenevad atesteerimispiirid(Põhilised atesteerimispiirid antakse: protsessile, katsekehade tüübile, liitetüübile, asendile, materjalipaksustele, toru läbimõõdule, keevitusmaterjali grupile, keevitusmaterjali tüübile, läbimite süsteemile(sl/ml) ).

Atesteering kehtib 3 aastat ning ettevõte peab kinnitama iga kuue kuu järel, et keevitaja keevitab liiteid, mis on atesteerimispiiride sees. Kinnituseks on sertifikaadil olev keevituskoordinaatori või mõne muu vastavalt ettevõtte protseduuridele oleva personali allkiri.

 

Keevitaja atesteerimise põhimõte seisneb selles, et mida keerulisem katse keevitatakse, seda suuremad atesteerimispiirid saadakse. Kõige suuremat keerukust tekitavad toote tüüp, liite tüüp ja asend.

Edukat atesteerimist!

Kui jääd keevitaja atesteerimisega hätta ning tekkis täpsustavaid küsimusi, siis võta julgelt ühendust!

Veel postitusi

Mis on WPQR ja WPS?

Kas oled kuulnud selliseid termineid keevitusmaailmas nagu WPS ja WPQR? Kui oled, siis on hästi, aga kui ei ole siis katsun seletada